Skip to content

27 E 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jun 6, 2021

Property Information

Block226
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
44%
Improvement Value:$212,100
56%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,544+4.2%
2024$10,118+2.7%
2023$9,850+1.8%
2022$9,676+27.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 9586, Page 933NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/3/2021

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 9305, Page 101Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 8920, Page 900Recorded7/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920