Skip to content

416 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block226
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
58%
Improvement Value:$144,500
42%
Total Assessment$344,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+4.0%
2024$9,829+2.6%
2023$9,584+1.8%
2022$9,419-17.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890