Skip to content

406 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900

Last Sale Date
May 25, 2024

Property Information

Block226
Lot42.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,057
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
28%
Improvement Value:$627,400
72%
Total Assessment$877,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,024+4.0%
2024$25,032+2.6%
2023$24,409+1.8%
2022$23,988+31.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900