Skip to content

14 Parkside LaneBayonne, NJ 07002

Built 1942

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block228
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage827
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
55%
Improvement Value:$123,300
45%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,695+4.2%
2024$7,384+2.7%
2023$7,188+1.8%
2022$7,062-26.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft827DeedBook 9076, Page 497Recorded11/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1942