Skip to content

79 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 8, 2013

Property Information

Block237
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
34%
Improvement Value:$301,100
66%
Total Assessment$456,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,753+4.2%
2024$12,237+2.7%
2023$11,913+1.8%
2022$11,704+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 8945, Page 399NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920