Skip to content

411 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2016

Property Information

Block237
Lot25.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description4SATT-FD-2U-HBG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,610
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
29%
Improvement Value:$400,200
71%
Total Assessment$560,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,663+4.2%
2024$15,030+2.7%
2023$14,632+1.8%
2022$14,375+2.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 8553, Page 255NU CodeGovernment (15)Recorded6/30/2008