Skip to content

404 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1999

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block239
Lot1.08
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,946
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
30%
Improvement Value:$435,700
70%
Total Assessment$623,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,425+4.2%
2024$16,720+2.7%
2023$16,278+1.8%
2022$15,991+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

DeedBook 9370, Page 146Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$171,750
DeedBook 5394, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1999