Skip to content

394 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1999

Last Sale Price
$573,000
Last Sale Date
Nov 13, 2006

Property Information

Block239
Lot1.13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,946
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
31%
Improvement Value:$417,400
69%
Total Assessment$604,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,913+4.2%
2024$16,229+2.7%
2023$15,800+1.8%
2022$15,522-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$573,000

From:

To:

DeedBook 8058, Page 197Recorded11/27/2006

Property Sale

Sale
$177,850
DeedBook 5394, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1999