Skip to content

21 Sunset AveBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block23
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3S-B-D-2U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
35%
Improvement Value:$288,200
65%
Total Assessment$443,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,395+4.2%
2024$11,894+3.2%
2023$11,522+1.8%
2022$11,319-9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,835DeedBook 9549, Page 393Recorded4/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1964