Skip to content

28 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 2011

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 25, 2011

Property Information

Block240
Lot37.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
30%
Improvement Value:$397,500
70%
Total Assessment$564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,769+4.2%
2024$15,132+2.7%
2023$14,732+1.8%
2022$14,472-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 8806, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 2011