Skip to content

30 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 2012

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 13, 2012

Property Information

Block240
Lot38.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
30%
Improvement Value:$395,400
70%
Total Assessment$561,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,711+4.2%
2024$15,076+2.7%
2023$14,677+1.8%
2022$14,418-5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 8856, Page 297NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/25/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012