Skip to content

10 E 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2017

Property Information

Block241
Lot13.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,595
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,100
36%
Improvement Value:$338,100
64%
Total Assessment$528,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,768+4.2%
2024$14,172+2.7%
2023$13,797+1.8%
2022$13,554-4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 8730, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1978