Skip to content

421 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 12, 2016

Property Information

Block244
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
43%
Improvement Value:$192,400
57%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,453+4.2%
2024$9,071+2.7%
2023$8,831+1.8%
2022$8,676+13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 9137, Page 680Recorded8/11/2016

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 8131, Page 233Recorded2/14/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920