Skip to content

423 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block244
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,757
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,700
30%
Improvement Value:$334,400
70%
Total Assessment$480,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,424+4.2%
2024$12,881+2.7%
2023$12,540+1.8%
2022$12,319-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920