Skip to content

429 Jf Kennedy Blvd(Block 244 Lot 19)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 2, 2025

Property Information

Block244
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,400
50%
Improvement Value:$137,000
50%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,700+4.2%
2024$7,389+2.7%
2023$7,193+1.8%
2022$7,067-13.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 9891, Page 491Recorded4/3/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920