Skip to content

5 Rose CtBayonne, NJ 07002

Built 2015

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Apr 27, 2021

Property Information

Block249
Lot42.04
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,800
29%
Improvement Value:$521,900
71%
Total Assessment$734,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,542+4.2%
2024$19,712+2.7%
2023$19,190+1.8%
2022$18,852-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,796DeedBook 9573, Page 524Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

DeedBook 9069, Page 126NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015