Skip to content

51 E 14th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jul 17, 2025

Property Information

Block253
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,300
38%
Improvement Value:$213,600
62%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,615+43.1%
2024$6,721-33.7%
2023$10,135+1.8%
2022$9,956+26.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft1,531DeedBook 9916, Page 237Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,531DeedBook 9551, Page 357NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1970