Skip to content

42 E 15th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block253
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,400
46%
Improvement Value:$214,600
54%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,128+4.2%
2024$10,678+6.2%
2023$10,054+1.8%
2022$9,877-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9672, Page 787Recorded6/8/2022

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9615, Page 930Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9266, Page 154Recorded12/18/2017

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 7731, Page 73NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/15/2005

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6020, Page 214

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 6020, Page 214NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920