Skip to content

31 Edwards CtBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 29, 2003

Property Information

Block254
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
48%
Improvement Value:$246,100
52%
Total Assessment$473,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,228+4.2%
2024$12,693+2.7%
2023$12,357+1.8%
2022$12,140-8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 7054, Page 117Recorded5/15/2003

Property Built

Built

Year Built: 1891