Skip to content

342 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 29, 2009

Property Information

Block255
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,869
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
39%
Improvement Value:$241,300
61%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,081+4.2%
2024$10,633+2.7%
2023$10,351+1.8%
2022$10,169-11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,869DeedBook 8668, Page 340Recorded6/10/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920