Skip to content

86 W 14th StBayonne, NJ 07002

Built 2012

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 13, 2017

Property Information

Block256
Lot33.03
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
29%
Improvement Value:$384,500
71%
Total Assessment$539,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,084+4.2%
2024$14,475+2.7%
2023$14,092+1.8%
2022$13,844-13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

DeedBook 9211, Page 374Recorded6/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$463,000

From:

To:

DeedBook 8793, Page 57NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/24/2011