Skip to content

36 W 14th St(Unit C0202)Bayonne, NJ 07002

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 2, 2021

Property Information

Block257
Lot1.02
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-B-9U-CNDO-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,003
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
36%
Improvement Value:$161,300
64%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,099+4.2%
2024$6,812+2.7%
2023$6,632+1.8%
2022$6,515-4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8372, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1901