Skip to content

48-50 Edwards CtBayonne, NJ 07002

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block261
Lot47.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$347,600
60%
Improvement Value:$228,500
40%
Total Assessment$576,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,858+4.3%
2024$15,207+2.8%
2023$14,798+1.8%
2022$14,533-9.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955