Skip to content

95 W 11th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block266
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
43%
Improvement Value:$203,400
57%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,021+4.2%
2024$9,616+2.7%
2023$9,361+1.8%
2022$9,197+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft819DeedBook 8815, Page 411Recorded10/19/2011

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft819DeedBook 7779, Page 177Recorded1/11/2006

Property Sale

Sale
$63,600
DeedBook 5296, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1920