Skip to content

279 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block267
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-B-C-3U-H

Assessment

Land Value:$260,600
54%
Improvement Value:$221,500
46%
Total Assessment$482,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,480+4.2%
2024$12,935+2.7%
2023$12,592+1.8%
2022$12,371-15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 6037, Page 39Recorded8/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1930