Skip to content

12 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2017

Property Information

Block267
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,246
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,500
43%
Improvement Value:$195,700
57%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,540+4.2%
2024$9,154+2.7%
2023$8,912+1.8%
2022$8,755-14.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,246DeedBook 7932, Page 102Recorded6/28/2006

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,246DeedBook 7576, Page 66Recorded6/8/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920