Skip to content

42 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block267
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
47%
Improvement Value:$189,300
53%
Total Assessment$354,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,906+4.2%
2024$9,506+2.7%
2023$9,254+1.8%
2022$9,091+6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 8239, Page 274NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/18/2007

Property Built

Built

Year Built: 1920