Skip to content

255 Broadway(Unit C0303)Bayonne, NJ 07002

Built 2009

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block272
Lot19.01
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description3S-CONDO-2C-16U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
32%
Improvement Value:$224,400
68%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,227+4.2%
2024$8,854+4.0%
2023$8,515+1.8%
2022$8,365-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 9684, Page 390Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9137, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 2009