Skip to content

255 Broadway(Unit C0307)Bayonne, NJ 07002

Built 2009

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block272
Lot19.01
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description3S-CONDO-2C-16U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
31%
Improvement Value:$171,100
69%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931+4.2%
2024$6,651+2.7%
2023$6,475+1.8%
2022$6,361-16.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 9318, Page 363Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8737, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 2009