Skip to content

7 W 8th StBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block283
Lot23.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2S-F-O-C-H

Assessment

Land Value:$210,500
41%
Improvement Value:$303,800
59%
Total Assessment$514,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,380+4.2%
2024$13,799+2.7%
2023$13,434+1.8%
2022$13,197-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

DeedBook 9632, Page 601Recorded1/20/2022