Skip to content

40 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block283
Lot34.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
26%
Improvement Value:$443,900
74%
Total Assessment$600,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,796+4.2%
2024$16,117+2.7%
2023$15,690+1.8%
2022$15,414+21.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

DeedBook 9428, Page 222Recorded8/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920