Skip to content

44 W 9th StBayonne, NJ 07002

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block283
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
50%
Improvement Value:$156,900
50%
Total Assessment$313,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$6,332+3.4%
2017$6,124+3.1%
2016$5,941+1.4%
2015$5,857+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920