Skip to content

28 W 56th StBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2001

Property Information

Block28
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,900
28%
Improvement Value:$328,700
72%
Total Assessment$456,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,767-0.7%
2024$12,857+2.7%
2023$12,517+7.3%
2022$11,668+9.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 4949, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1973