Skip to content

222-224 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2016

Property Information

Block290
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,100
53%
Improvement Value:$206,200
47%
Total Assessment$435,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,921+4.3%
2024$11,429+2.8%
2023$11,120+1.8%
2022$10,920-20.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910