Skip to content

220 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 19, 2007

Property Information

Block290
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2-S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
55%
Improvement Value:$151,200
45%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,386+4.2%
2024$9,007+2.7%
2023$8,768+1.8%
2022$8,614-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8409, Page 33

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 8409, Page 33Recorded1/2/2008

Property Built

Built

Year Built: 1960