Skip to content

204 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 2015

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block290
Lot22.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
28%
Improvement Value:$490,400
72%
Total Assessment$680,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,035+4.2%
2024$18,266+2.7%
2023$17,783+1.8%
2022$17,469+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$789,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 9609, Page 492Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$559,000

From:

To:

Sq Ft1,395DeedBook 9059, Page 475NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015