Skip to content

105 North StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block290
Lot24.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,800
47%
Improvement Value:$201,700
53%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,723+4.2%
2024$10,289+2.7%
2023$10,017+1.8%
2022$9,841-16.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,042DeedBook 9529, Page 184Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 8823, Page 400Recorded12/12/2011

Property Built

Built

Year Built: 1910