Skip to content

1212 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block29
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
54%
Improvement Value:$136,600
46%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,363+4.2%
2024$8,025+2.7%
2023$7,812+2.9%
2022$7,590-14.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 8741, Page 247Recorded7/13/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920