Skip to content

139-141 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block301.02
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,558
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,600
51%
Improvement Value:$174,800
49%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,909+4.2%
2024$9,509+2.7%
2023$9,257+1.8%
2022$9,094-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920