Skip to content

7 Oak StBayonne, NJ 07002

Built 2015

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block307
Lot1.06
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,412
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,600
28%
Improvement Value:$469,900
72%
Total Assessment$654,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,300+4.2%
2024$17,560+2.7%
2023$17,096+1.8%
2022$16,794+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft3,412DeedBook 9513, Page 614Recorded10/8/2020

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9083, Page 881NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015