Skip to content

206-208 W 5th StBayonne, NJ 07002

Industrial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 27, 1994

Property Information

Block311.01
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1S-CB-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
57%
Improvement Value:$168,100
43%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,823+4.2%
2024$10,386-28.4%
2023$14,512+1.8%
2022$14,257+39.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4814, Page 262