Skip to content

9 Bayview CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 20, 2004

Property Information

Block311.02
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
37%
Improvement Value:$240,800
63%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+4.2%
2024$10,209+2.7%
2023$9,939+1.8%
2022$9,764+20.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 7332, Page 1NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920