Skip to content

121 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block311.02
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,165
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$242,900
57%
Total Assessment$422,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,824+4.2%
2024$11,346+2.7%
2023$11,046+1.8%
2022$10,852+39.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,165DeedBook 9902, Page 428NU CodeDoubtful title (14)Recorded5/23/2025

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,165DeedBook 9729, Page 75Recorded2/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920