Skip to content

99 W 5th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block315
Lot9.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,931
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,400
32%
Improvement Value:$478,800
68%
Total Assessment$704,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,689+4.2%
2024$18,894+2.7%
2023$18,394+1.8%
2022$18,070-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920