Skip to content

157 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block317
Lot12.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-4U-HG
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage3,608
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
37%
Improvement Value:$378,400
63%
Total Assessment$605,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,677+4.3%
2024$15,993
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920