Skip to content

48 W 6th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jun 11, 2003

Property Information

Block317
Lot19.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,994
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,400
44%
Improvement Value:$240,000
56%
Total Assessment$428,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,978+4.2%
2024$11,494+2.7%
2023$11,190+1.8%
2022$10,993+30.9%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,994DeedBook 7069, Page 74Recorded6/16/2003

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 6044, Page 56Recorded9/11/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920