Skip to content

50 W 6th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block317
Lot19.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,400
45%
Improvement Value:$226,500
55%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,601+4.2%
2024$11,132+2.7%
2023$10,837+1.8%
2022$10,646+27.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 9723, Page 178Recorded1/25/2023

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 5830, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1920