Skip to content

57-59 Evergreen StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block320
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,615
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
52%
Improvement Value:$191,400
48%
Total Assessment$398,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,153+4.2%
2024$10,702+5.2%
2023$10,169+1.8%
2022$9,986+12.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,615DeedBook 9772, Page 136Recorded9/19/2023

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,615DeedBook 9730, Page 983NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/1/2023

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3082, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1920