Skip to content

185 Hobart AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block320
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,754
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
39%
Improvement Value:$265,700
61%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,182+4.2%
2024$11,690+7.6%
2023$10,861+1.8%
2022$10,669+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,754DeedBook 8992, Page 802Recorded9/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920