Skip to content

70 Evergreen StBayonne, NJ 07002

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block321
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,372
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
32%
Improvement Value:$350,300
68%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,310+4.2%
2024$13,732+2.7%
2023$13,368+1.8%
2022$13,133-8.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 7735, Page 248

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 7638, Page 121NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/11/2005

Property Built

Built

Year Built: 1977